День міста святкуємо влітку

 

День міста є надзвичайно важливим святом для усіх містян і тих, хто проживає зараз у ньому, жив раніше, чи просто  відвідував колись Шепетівку, — для всіх тих, хто   любить наше місто і пишається ним. Тому перед тим, як винести на розгляд Шепетівської міської  ради питання перенесення свята Дня міста на другу неділю червня, на основі отриманих документів було пророблено значну аналітичну роботу.  Так вже склалося, що День міста — зазвичай день заснування чи одержання статусу міста.

Іноді ця дата присвячується  історичній події, національному, релігійному чи регіональному святу. Щодо відзначення Дня міста  в Шепетівці, то тривалий час ( а саме з 1994 року) його мотивацією були «перші» (на той час відомі) письмові згадки про історичний документ під назвою «Отрывок из Кременецких городских и земских книг» від 27 червня 1594 року та 1 вересня того ж року. Хотілося б звернути увагу читачів не лише на те, що за основу свята Дня міста було взято принцип, відмінний від традиційного для більшості інших міст. Думаю, що ці події повинні були б мати дуже важливе значення в історичному розвитку та становленні Шепетівки як міста. Не варто навіть пояснювати, що такий підхід, який використовувався у 1993-94 роках з посиланням на першу письмову згадку про Шепетівку є досить непостійним з огляду на те, що з часом з’являється все більше можливостей вивчати  історичні документи з різних країн.  Саме так і сталося.  Вже станом на вересень 2018 року, після того, як було отримано лист з архіву Польщі, в якому було двічі згадано Шепетівку за 1587 рік (тобто на 7 років раніше) стало зрозуміло, що таких згадок можна буде ще дуже багато і що для святкування Дня міста має бути обраний інший критерій. Ми (я, як міський голова та депутати міської ради) зупинилися на історичних документах, в яких йшлося саме про одержання Шепетівкою статусу міста.

Коротко хочу нагадати про історичні документи та дослідження щодо статусу міста:

  • відомості з інветаря Шепетівки від 12 червня 1631 року в тексті якого йдеться про те, що саме 12 років тому (тобто1619 року)  Шепетівка отримала статус міста;
  • історичне дослідження львівського історика Андрія Зайця «Урбанізаційний процес на Волині в XVI-першій половині XVII столітті». Науковець стверджує (стор.86-87), що з 1619 року Шепетівка окрім Магдебурзького права отримує ще й статус міста;
  • інформація з «Енциклопедії історії України» електронного ресурсу Інституту історії України НАН України підтверджує факт надання Шепетівці у 1619 році Магдебурзького права;
  • постанова Шепетівського окружного виконкому від 12 червня 1923 року за №36 про перейменування містечка Шепетівки в місто.

Отже, своїм рішенням міська рада відзначила факт становлення Шепетівки як міста, яке, отримавши Магдебурзьке право у 1619 році та статус міста у 1923,  як в першому, так і в другому випадку переходило на новий етап у своєму розвитку.  Зараз, з огляду на 400-літню історію Шепетівки, можна оцінити те, наскільки наше місто змінилося. А те, яким йому бути в майбутньому, залежить від нас з вами.

                                                                                                                                                              Міський голова                         Михайло Полодюк  

9 червня 2019 року — День міста був особливим для містян. У цей день також відбулися святкові заходи з нагоди  400-річчя надання Шепетівці Магдебурзького права.

З цієї нагоди на приміщенні міської ради було відкрито меморіальну дошку. Урочисту процедуру відкриття дошки здійснили міський голова Михайло Полодюк та народний депутат України Роман Мацола у присутності почесних гостей з республіки Польща, посадовців із сусідніх міст, представників духовенства, містян, представників засобів масової інформації.

Такій знаковій події передувала тривала дослідницька робота. Посадовцям міської ради вдалося підтвердити факт існування Магдебурзького права у Шепетівці. Так, Інститут історії України Національної академії наук України на запит від міської ради надіслав повідомлення, що у 1619 році Шепетівці було надано Магдебурзьке право. А це означає, що Шепетівка ще у далекому 1619 році мала право на часткову автономію, тобто самостійно вирішувати деякі питання місцевого значення та своїх управителів. Існування у Шепетівці в той час Магдебурзького права також засвідчує й Інвентар від 12 червня 1631 року. У документі зазначається, що місто було осаджене 12 років тому (тобто отримало самоврядне право)  і є згадки про міських урядників, що теж вказує на наявність у місті Магдебурзького права.

Також спільними зусиллями міської влади та істориків вдалося дослідити і розробити карти Шепетівки та схеми управління в місті у різні періоди її історичного розвитку. Інформаційні дошки інстальовані у приміщенні міської ради на 3-му поверсі. 

Зокрема, на дошках зображені карти із межами міста у 1917 році, 1930-1939 років, 1967 році та 2019 році; схеми управління, які існували в місті протягом 1619-1793 років, коли місто перебувало у складі Речі Посполитої; 1793-1917 років — під час перебування Шепетівки у складі Російської імперії; 1922-1991 років — у період існування Радянського союзу та сучасна схема управління містом. Також, розміщенні дошки із іменами керівників міської ради та її депутатів, починаючи із 1990 року до нашого часу.

На площі імені Тараса Шевченка під час святкування Дня міста викладачі дитячої художньої школи розмістили серію картин «Шепетівка – 400 років унікальних історій», працівники міських бібліотек презентували виставку-вернісаж «Розповідає старе фото» (виставка старих світлин), виставку-мандрівку «Вулицями рідного міста» та книжкове містечко: «Місто моє не старіє, місто моє розквіта», присвячені історії Шепетівки.

Тому шепетівчани та гості свята мали чудову нагоду на власні очі побачити, як виглядала Шепетівка сотні років тому.

Тема дослідження історії Шепетівки досі відкрита. Шепетівська міська рада сподівається  на продовження досліджень про рідне місто.

Карти із межами міста у 1917 році, 1930-1939 роках, 1967 році та 2019 році

Схеми управління міста, які існували в Шепетівці протягом 1619-1793 років, коли місто перебувало у складі Речі Посполитої; 1793-1917 років — під час перебування Шепетівки у складі Російської імперії; 1922-1991 років — у період існування Радянського союзу та сучасна схема управління містом

Дошки з іменами керівників міської ради та її депутатів, починаючи із 1990 року до цього часу

2020 рік

У 2020 році шепетівчани відзначали День міста Шепетівка 14 червня. У зв’язку із карантином та обмежувальними заходами у 2020 році День міста відбувся он-лайн, в соціальній мережі Фейсбук.

Шепетівчани, творчі колективи  закладів культури та освіти міста вітали містян зі святом.

Із словами привітань до шепетівчан звернувся міський голова Михайло Полодюк.